Comolli: Duvarları yıkmaya geldim

-
Comolli: Duvarları yıkmaya geldim
Damien Comolli, imza töreninde açıklamalarda bulunurken, Fenerbahçe'de önümüzdeki yıllarda yeni bir futbol kültürü oluşturmak istediklerini belirtti.

Basına tanıtılan Damien Comolli, kulüp ve futbol kültürünü değiştireceklerini belirtti.

Damien Comolli iyi futbolun, iyi insanlarla oynanabileceğini söyledi:

"Burada olmak benim için büyük bir ayrıcalık. Futbol endüstrisinde çalışan herkes zaten Fenerbahçe'nin büyüklüğünü bilir. Ama buraya geldikten sonra ne kadar büyük bir camia olduğunu daha iyi anladım."

"Daha önce Türkiye'de hiç görülmemiş bir futbol kültürü inşa etmek istiyoruz. Umarım başarılı oluruz."

"Bir futbol markası olmak istiyoruz"

"Fenerbahçe, Avrupa'da her zaman saygı duyulan bir kulüp olmuştur. Genç oyuncular yetiştirerek bu saygıyı arttırmak ve bir futbol markası olmak istiyoruz."

"Burada amacım çok üst düzey bir performans alacağımız bir çalışma ortamı yaratmak olacak. Bu bize sürekli başarı getirecek diye bir garanti vermemem. Ama ben elimizden gelenin en iyisini yapacağımızın garantisini verebilirim."

"Biz buradaki mental anlamda tüm duvarları yıkmak istiyoruz. Burada herkes bir diyalog içinde ve şeffaf olmalı. Bunun için taraftar desteğine de ihtiyacımız var. Arsenal'de çalışırken buraya gelmiştim. Taraftardan çok etkilenmiştim."

"İletişimde olduğumuz dünyaca ünlü isimler var"

"Scout sistemimizde kafamız çok net. Potansiyeli olan, milli takımlarda oynayabilecek oyuncular keşfetmek istiyoruz. Şu anda anlaşmış olduğumuz isimler var ve çalışmalarımız sürüyor. İletişim içinde olduğumuz dünyaca ünlü isimler var."

"Futbol akademisinin sözleşmemle bir alakası yok. Sözleşmem 3 yıllık ama planlarımız 5 ve 10 yıllık. Buraya geldiğim ilk günlerde Dereağzı tesislerine gittim. Oradaki potansiyelin yüzde yüz kullanılmadığını gördüm."

"Altyapıdaki gözlemcilerin kimler olduğunu sorduğumda ise şok oldum. Her hangi bir gözlemcinin olmadığını öğrendim."

"Aykut Kocaman ile toplantı yaptım"

"Aykut Kocaman ile bir toplantı yaptım. Bu toplantıdan büyük bir keyif aldım. Çünkü bana anlatıldığı gibi; işini ve kulübümüzü çok seven, oyuncuları tarafından da saygı gören bir insan."

"Şu anda kendisinden kulüpteki her departman için bir rapor alıyorum. Bu raporlar doğrultusunda kararımı vereceğim ve yönetime onay için sunacağım."

"Yabancı teknik direktörlerle de çok fazla çalışma yaptık. Marketi çok iyi biliyoruz. Başkanımızın da söylediği gibi yerli bir isimle devam edeceksek bu isim Aykut Kocaman olacak."

"Biz Fernandao'yu her hangi bir teknik direktörün tavsiyesi üzerine satmadık. Bu kararı kulübün finansal durumunu göz önüne alarak verdik."

"Son dakika transferlerinden nefret ederim"

"Dünya Kupası'na Fransa yarı finale ya da finale çıkarsa giderim. Onun dışında gitmem. Onun yerine kulüp yöneticileriyle görüşmeler yaparım. Biz hiçbir futbolcu ile Dünya Kupası performansı için anlaşmayız. Zaten oyuncuların neredeyse hepsini tanıyoruz."

"Şampiyonlar Ligi'nde oynayacağımız ön eleme maçları öncesi transferlerimizi bitireceğiz. Ama futbolda bazen her şeyi kontrol edemezsiniz. Son dakika transferlerinden zaten nefret ederim."

Ali Koç'un açıklamaları

Başkan Ali Koç, Damien Comolli'nin imza töreninde önemli açıklamalarda bulundu.

Basını transferde yazılan abartılı isimler ve Fernanadao'nun satış bedeli haberleri nedeniyle eleştiren Ali Koç, Fenerbahçe'ye transfer piyasasında büyük bir ilgi olduğunu söyledi:

"Bizleri umarım minimum görürsünüz ve futbolla ilgili olayları ilgili kişiyle daha çok görüşürsünüz."

"Seçim günü harika bir atmosfer yaşadık. Demokrasi şöleni şeklinde geçen bir kongre geçirdik. Mazbata törenimizi de statta yaptık. 18 bin taraftar önünde sanki şampiyonluk kutlar gibi bir gün geçirdik."

"Aşağı yukarı bir haftadır çalışmaya başladık. Başlar başlamaz personelimizle bir toplantı yaptık. Tüm önerilere açık olduğumuzu söyledik."

"Finansal olarak neyi devraldığımızı bir an önce görmemiz gerekiyor. Bunun için en hızlı şekilde çalışmalarımızı yapıyoruz. Bu çalışma yaklaşık 3-4 hafta sürecektir."

"Şu an buz dağının görünen yüzünü görebiliyoruz. Şu ana kadar tespit ettiklerimiz bizim beklentilerimizden ne yazık ki daha kötü."

"Beklentiyi yükseltiyorsunuz"

"Amiral gemimiz futbolda neler yapacağımızı, nasıl manevralar yapacağımızı tespit etmemiz gerekiyor. Her zaman beklentileri gerçekçi tutmaya çalıştım. Fenerbahçe'mize transfer konusunda çok büyük ilgi var. İçiniz rahat olsun."

"Bazen öyle isimler yazıyorsunuz ki ben bile şaşırıyorum. Beklentiyi çok yükseltiyorsunuz."

"İlk satışımızı gerçekleştirdik. Fernandao'nun bonservisi hakkında biliyorsunuz SPK'ya belli bir ücretin altındakiler belirtilmiyor. Ama sosyal medyada bazı rakamlar dönüyor. Bu rakamlar neredeyse iki katı..."

"Fernandao için beklenmedik bir teklifti. Damien'e geldi teklif. Artısına eksisine baktık. 32 yaşındaki futbolcu, kontratı seneye bitiyor. 6 ay sonra boşa çıkacak bir futbolcu. Futboldan çok finansal durumdan ötürü Fernandao'yu gönderdik."

"Ersun Yanal'la görüşmedik"

"Bu futbol ikliminde Süper Lig'de 2. olup Şampiyonlar Ligi bileti almak başarıdır. Aykut Kocaman ihtiyaçlarımız doğrultusunda çok yardımcı oldu bize."

"Yerli hoca ile devam edeceksek bu isim Aykut Kocaman'dan başka biri olmayacaktır."